5. Den
- Studánka Větrný mlýn Světlík – Jeden z největších mlýnů na našem území a jediný mlýn holandského typu s dochovaným technickým vybavením. Mlýnské kolo je unikátní co do počtu ramen tak do velikosti celého kola. Všechny dosavadní rekonstrukce probíhaly s výraznou snahou o zachování původnosti, i proto je stavba tolik unikátní. Mlýn je a zůstane veřejnosti uzavřený, krátká návštěva po domluvě s majiteli však vyloučena není.
- Jiřetín pod Jedlovou štola sv. Jana Evangelisty – Štola sloužila v minulých staletích k dolování mědi, olova, cínu a stříbra. V zpřístupněné části štoly, měřící 360 m, uvidíte různé vymoženosti horníků tehdejší doby např. kolíky, které ukazovali pohyb stěn. Spatříte také místo, které se nazývá kaple s dřevěným křížkem. Ve štole je pěkná zima, chce to teplé oblečení.
- Rozhledna Jedlová – Po zdolání rozhledny budete okouzleni výhledem na okolí Lužických hor. S dalekohledem odtud zhlédnete téměř čtyřicet rozhleden v ČR, Německu a Polsku.
- Jiřetín Křížová cesta na Křížovou horu – Křížová cesta, kterou tvoří jedenáct rokokových zastavení, byla vystavěna v místě, kde došlo k zázračnému uzdravení. Cesta vede téměř na vrchol Křížové hory, kde se nachází kaple sv. Kříže. V okolí se také nachází výjev z Getsemanské zahrady a sochy Ježíše a Marie. Celý areál byl vysvěcen v roce 1764 a v roce 1969 prohlášen za kulturní památku
- Zřícenina hradu Tolštejn – Prohlédnete si zbytky mohutné štítové zdi, základy vstupní věže, zbytky původního horního hradu. Na severu prozkoumáte šlejnicovskou bašta a okrouhlou věž zvanou hladomorna. Středověký hrad je nejlépe dochovaná zřícenina Lužických hor. Dostanete se sem pěšky i na horském kole.
- Prácheň Panská skála – Kamenné varhany vznikly sloupcovou odlučností čediče při tuhnutí magmatu. Spatříte zde svislé pěti až šestiboké sloupce připomínající píšťaly u kostelních varhan. Panská skála byla vyhlášena Národní přírodní památkou. Nedaleko skály bylo vybudováno turistické parkoviště s infocentrem. Skála byla využita jako kulisa při natáčení filmové pohádky Pyšná princezna v roce 1952.
- Železniční muzeum Kamenický Šenov – Muzeum se nachází v nádraží budově v Kamenickém Šenově. Poté co společnost KŽC koupila od SŽDC v roce 2008 „Šenovskou lokálku“, dochází postupně k jeho obnově a zároveň i rozšiřování. Do budoucna se předpokládá vybudování Infocentra na tomto místě.
- Janská Muzeum koncentračního tábora Rabštejn – Areál koncentračního tábora s podzemní továrnou byl vybudován v průběhu 2. světové války. Expozici v prostorách podzemí provozuje Občanské sdružení Rabštejn. Prohlídky se konají pro nejméně 8 lidí ve skupině a je potřeba si je dopředu domluvit. Exkurze trvá přibližně 2,5 hodiny. Tel: 732 850 351
- Brložec Větrný mlýn Františkův vrch – Větrný mlýn holandského typu byl postaven patrně v roce 1850. Budova je postavena z lomového kamene. Původní střecha byla osazena šindelem a byla otáčivá. Mlýn měl čtyři perutě, o jejichž obnovu je momentálně usilováno. Mlýn dnes slouží k obytným účelům
Plán trasy:
- 265 – Rumburská 1920
- 265 – Studánka
- Větrný mlýn
- 9 – Jiřetín
- 9 – Kateřina
- 264 – pak na Rozhled
- 9 – Svor
- 9 a 13 – Nový Bor
- 13 – Prácheň
- Panská skála
- 13 – Česká Kamenice
- Odbočit na Kamenická Nová Víska
- Nacistická podzemní továrna
- 13 – Hutnířov
- Františkův Vrch
- Brložec
Celkem cca 56 km, ideální doba jízdy je 1:09 hodin